Legia Akademicka stwarza niepowtarzalną możliwość przejścia przeszkolenia wojskowego i uzyskania stopnia podoficerskiego a także możliwość uzyskania stopnia oficerskiego WP. Projekt dedykowany jest studentom obojga płci, którzy studiują na UKSW oraz na innych uczelniach. Do programu może przystąpić student (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie.
Program realizowany jest przy współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ministerstwa Obrony Narodowej. Zajęcia teoretyczne na Uczelniach są finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Program na UKSW jest realizowany od 2017 roku.
Ochotnicze szkolenie wojskowe studentów „Szkoła Legii Akademickiej”realizuje się w 3 modułach:
Moduł podstawowy poprzez:
- Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową (zgłoszenia do WCR)
- Przeszkolenie w ramach Wojsk Obrony Terytorialnych ( zgłoszenie do WCR)
Moduł podoficerski
- Etap teoretyczny realizowany na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w formie stacjonarnych zajęć w weekend lub zajęć w ciągu tygodnia w godzinach popołudniowych ( zgłoszenie na UKSW)
- Etap praktyczny realizowany w centrach szkolenia wojskowego lub dedykowanych jednostkach wojskowych ( zgłoszenie do WCR lub UKSW)
Moduł oficerski
- Etap teoretyczny realizowany na Wojskowych Uczelniach
- Etap praktyczny realizowany w centrach szkolenia wojskowego lub dedykowanych jednostkach wojskowych
Uwaga! Szkolenie możesz przerwać w dowolnym momencie, niezależnie od modułu. Zwolnienie ze szkolenia następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia wpływu wniosku.
Etap 1 – podstawowy Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa
Jest to szkolenie trwające 28 dni, w systemie koszarowym, podczas którego ochotnicy zapoznają się z musztrą, regulaminami wojskowymi oraz obsługą wyposażenia osobistego i złożą przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Ochotnik podczas tego etapu otrzyma pensję w wysokości najniższego uposażenia żołnierza zawodowego.
Zainteresowany składa wniosek do Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji. Powołanie na szkolenie podstawowe następuje przez dostarczenie ochotnikowi karty powołania wydawanej przez Szefa WCR po przejściu całej procedury – badań lekarskich i psychologicznych
Etap 2 – podoficerski (realizowany w części teoretycznej przez UKSW w Warszawie)
Szkolenie teoretyczne i praktyczne Student, który ukończył szkolenie podstawowe i został szeregowym rezerwy (lub jest szeregowym), będzie mógł realizować kształcenie w module podoficerskim w Szkole Legii Akademickiej – to szkolenie teoretyczne (15h) oraz szkolenie praktyczne trwające 21 dni realizowane w ramach ćwiczeń wojskowych w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub w jednostkach wojskowych.
Po jego ukończeniu i zdaniu egzaminu na podoficera żołnierz zostanie mianowany do stopnia kaprala. Szkolenie teoretyczne w module podoficerskim ochotnik odbywa na wniosek złożony do koordynatora Legii Akademickiej (Pana Jacka Kołoty)
Po pozytywnym zdaniu egzaminu ochotnik przedstawia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego przekazuje do WCR. Student składa wniosek o przeszkolenie praktyczne we wniosku podaje się termin odbywania szkolenia praktycznego.
Egzamin na podoficera przeprowadza komendant szkoły podoficerskiej po zakończeniu szkolenia praktycznego.
Etap 3 – oficerski (uczelnie wojskowe WAT, AszWoj,)
Szkolenie teoretyczne i praktyczne Kształcenie w module oficerskim jest realizowane w ramach ćwiczeń wojskowych w uczelni wojskowej i trwa łącznie nie mniej niż 62 dni.
Po jego ukończeniu i zdaniu egzaminu na oficera zostanie mianowany do stopnia podporucznika. Zgłoszenia do 31.01.2025 r.
W przypadku wskazania we wniosku o przystąpienie do kształcenia w ramach modułu podoficerskiego wniosek ten składa się za pośrednictwem Uczelni, w której będzie realizowane szkolenie – pocztą lub osobiście w swoim WCR)
Wniosek składa się w terminach:
- w przypadku modułu podoficerskiego – do dnia 25 stycznia do Centrum Wsparcia Studenta przy ul. Dewajtis 5 pokój 501 ( środa i czwartek godz. 11:00-16:00) lub przy ul. Wóycickiego 1/3, bud. 23 pokój 004 (poniedziałek – piątek godz. 10:00-15:00). Można też przesłać skan wniosku na mail adres: j.kolota@uksw.edu.pl, a oryginał donieść na zajęciach.
- w przypadku modułu oficerskiego – do dnia 31 stycznia 2025 wniosek należy złożyć do szefów Wojskowych Centrów Rekrutacji (WCR).
Jeśli student nie posiada przeszkolenia wojskowego, zakończonego przysięgą wojskową – swoje szkolenie rozpoczyna od Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej – DZSW do 28 dni. W tym celu należy wybrać się do Wojskowego Centrum Rekrutacji- WCR (dawne WKU) i tam złożyć wniosek o powołanie na DZSW. Dopiero po odbyciu szkolenia zakończonego przysięgą wojskową możesz złożyć wniosek na moduł podoficerski Legii Akademickiej.
Jakie dokumenty są wymagane , aby zgłosić się do DZSW?
By starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:
– kopię dokumentu tożsamości;
– kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
– kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.
Kształcenie w module podoficerskim obejmuje:
– szkolenie teoretyczne w Szkole Legii Akademickiej (czyli szkolenie realizowane przez Uczelnię 15 godzin, w tym egzamin ) – zakończone egzaminem teoretycznym,
– e-learning,
– szkolenie praktyczne trwające 21 dni – realizowane w ramach ćwiczeń wojskowych w przerwie wakacyjnej, zakończone egzaminem podoficerskim oraz mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.